Józef Małek - Poeta


Józef Małek urodził się 7 lutego 1934 roku we wsi Boży Dar, pow. By­chawa. Zmarł 21 maja 1987 roku. Mieszkał w Bożym Darze, 23-110 Krzczo­nów, woj. lubelskie.
Zaczął pisać pod wpływem przeczytanych w „Promyku" (dodatek „Chłopskiej Drogi") utworów dla dzieci. Tworzył początkowo od roku 1949 do 1953, przeważnie wiersze miłosne oraz satyry środowiskowe. Od roku 1957 pisał ponownie, w tym roku zadebiutował utworem satyrycznym na ła­mach „Gromady - Rolnik Polski".
Jest m.in. autorem wierszy osobistych, okolicznościowych, patrioty­cznych, wojennych, autotematycznych, agrarnych, pejzażowych i o treściach regionalnych. Pisał fraszki, aforyzmy, przysłowia, zagadki, satyry, humore­ski, kołysanki, pastorałki, monologi i dialogi satyryczne, scenariusze kabare­towe, jasełka, szopki świąteczne, noworoczne, gminne, gromadzkie, opowia­dania, gawędy, gadki, anegdoty, podania, legendy. Wiele utworów przezna­czył dla dzieci, w tym tzw. bajeczki literackie. Odwoływał się do tradycji me-liki ludowej, stąd teksty dożynkowe i satyryczne utrzymane w konwencji przyśpiewki, stąd kolędy. Zbierał dokumentację do dziejów regionu krzczo­nowskiego i o lokalnych wydarzeniach historycznych. Gromadził przekazy folklorystyczne, m.in. ludowe powiedzonka, pieśni dziadowskie, oracje weselne.
W roku 1970 wspólnie z F. Krzyszczakiem i L. Ruchlicką założył w Krzczonowie kabaret „Rzep". Był głównym autorem tekstów dla tego zes­połu. Pisał także dla potrzeb „Wesołego autobusu", „Kiermaszu pod kogut­kiem" i kabaretu „Żądło" z Biskupca. Należał do Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy przy ZW ZMW w Lublinie. Współpracował z Wojewódz­kim Domem Kultury w Lublinie i z Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.
W Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka uzyskał I na­grodę (1977,1982), II (1972) i wyróżnienia (1974,1979). W 1975 uhonorowa­no go Nagrodą Artystyczną im. J. Pocka, przyznawaną przez redakcję „Chłopskiej Drogi". Otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi (1972), odznakę „Zasłużony Działacz Kultury" (1972), Złotą i Srebrną Odznakę Głównego Urzędu Statystycznego, Odznakę Zasłużonego Popularyzatora Wiedzy To­warzystwa Wiedzy Powszechnej. „Sztandar Ludu" przyznał mu w 1977 roku nagrodę indywidualną „Osobowe wzorce postępowania".
Długo uważano, że Małek jest przede wszystkim utalentowanym, dra­pieżnym satyrykiem. W latach osiemdziesiątych zaczęto natomiast głosić sła­wę twórcy z Bożego Daru jako „nowo" odkrytego liryka. Oba przeświadcze­nia nie były nigdy prawdziwe. Po wnikliwym zapoznaniu się z rękopisami (autografami) utworów Małka, dokładnym prześledzeniu dat publikacji, mo­żna bez obawy stwierdzić, że te formy pisarstwa zawsze z sobą współistniały. W różnym stopniu były tylko ujawniane, stąd wrażenie dominacji satyry lub liryki.
W lirykach Małka zauważamy szeroką skalę emocji, od goryczy, ironii i autoironii do łagodności, spokoju uczuć. Rozterki, wewnętrzna dialogowość i polemiczność, swoista „zbójeckość", niezgoda z samym sobą- koegzystują z wyznawanymi wartościami życia rodzinnego, wiejsko-rolnego. Ostrość stylu przeplata się z liryzmem, refleksyjność z pasją uspokojenie z buntowniczością.



Notka o Józefie Małku na podstawie wstępu do tomiku poezji poety , którą napisał
 Pan Donat Niewiadomski